بررسی مزایا و معایب روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج، یک سیستم HVAC (گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع) است که می تواند ساختمان را هم خنک و هم گرم کند و با استفاده از انبساط مستقیم برای تولید هوای سرد عمل می کند. روفتاپ پکیج یک چیلر و یک مولد هوا را به صورت یکپارچه ترکیب می کند. در حالی که برخی از ویژگی‌های مشترک با هواساز مانند فیلتر هوا و فن دمنده با حجم هوادهی بالا را دارد، سیکل تبرید تراکمی این دستگاه مشابه چیلر با کمی تفاوت در قسمت اواپراتور است. روفتاپ پکیج، قابل نصب و استفاده در محیط های مختلف اعم از مسکونی، تجاری، صنعتی، اداری و ورزشی می باشد. از طریق کانال کشی نیز می توان هوای خنک را به قسمت های مختلف ساختمان مانند اتاق خواب ها و سالن های آمفی تئاتر منتقل کرد. در قسمت های بعدی به بررسی مشخصات، مزایا و معایب روفتاپ پکیج می پردازیم.

 

بررسی مزایا و معایب روفتاپ پکیج

هر محصولی مزایا و معایب خود را دارد و روفتاپ پکیج نیز از این قاعده مستثنی نیست. با درک مزایا و معایب آن، می توانید زمانی که آن را به عنوان یک سیستم تهویه مطبوع مناسب برای ساختمان خود در نظر می گیرید، تصمیمی آگاهانه بگیرید.

بیایید نگاهی دقیق تر به آنها بیندازیم.

مزایای روفتاپ پکیج

روفتاپ پکیج  یا پکیج یونیت دارای مزایای بی شماری است که آن را به گزینه ای محبوب برای سیستم های تهویه مطبوع تبدیل می کند. بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از مهم ترین مزایای این سیستم بیندازیم:

1 – هزینه نصب کم: در مقایسه با سایر سیستم های  تهویه مطبوع، روفتاپ پکیج ها هزینه نصب کمتری دارند. از آنجایی که تمامی تجهیزات و امکانات مورد نیاز در محفظه اصلی آن قرار دارد، نصب آن بر روی پشت بام هر ساختمانی آسان است.

2 –  انعطاف پذیری: پکیج یونیت ها از نظر طراحی و ظرفیت سرمایش/گرمایش انعطاف پذیر هستند. اگر فضای کنترل شده گسترش یابد یا دوباره طراحی شود، می توانید تعداد روفتاپ پکیج ها را برای رفع نیازها اضافه یا کاهش دهید.

3آلودگی صوتی کم: صدای تولید شده در حین کارکرد روفتاپ پکیج بسیار کم است و آن را به گزینه ای ایده آل برای محیط های حساس به صدا تبدیل می کند.

4 –  افزایش امنیت: از آنجایی که پکیج یونیت روی پشت بام قرار می گیرند، از سرقت در امان هستند که مشکلی رایج برای سیستم های تهویه نصبی در سطح زمین است.

5 –  صرفه جویی در فضا: روفتاپ پکیج تمام اجزا و جزئیات دستگاه گرمایش و سرمایش را در یک واحد روی پشت بام قرار می دهد و فضای اطراف ساختمان را آزاد می کند.

6 –  آسیب را به حداقل می رساند: بر خلاف سایر سیستم های تهویه مطبوع که بر روی زمین نصب می شوند، پکیج های پشت بام در معرض گرد و غبار یا آلودگی قرار نمی گیرند و آسیب و هزینه های نگهداری را به حداقل می رساند.

بیشتر بخوانید:   نحوه تنظیم دمای چیلر + آموزش قدم به قدم

7 – تنوع منبع انرژی: سیستم گرمایش این دستگاه می تواند با گاز طبیعی یا برق کار کند و انعطاف پذیری در منبع انرژی را فراهم کند.

8 – عملکرد هوای داخلی را بهبود می بخشد: روفتاپ پکیج ها می توانند مصرف انرژی را کاهش دهند. آنها از چرخ حرارتی یا چرخ بازیافت انرژی برای کاهش بار سیستم استفاده می کنند. سیستم ترموستات با توجه به تغییرات فصلی بر اساس عملکرد روفتاپ پکیج قابل تنظیم است.

9 – از هوای محیط استفاده می کند: روفتاپ پکیج  ها دارای تهویه هستند که به شما امکان می دهد از هوای محیط بیرون برای ایجاد هوای تازه، تمیز و راحت در داخل استفاده کنید. هوا توسط فیلترها تازه و تمیز می شود.

10 – سهولت نگهداری: پکیج یونیت ها نیاز به تعمیرات اساسی سالانه دارند تا از مشکلات مکانیکی جلوگیری شود. تعمیرات را می توان بدون نیاز به پرسنل تعمیر برای ورود به ساختمان انجام داد. فیلترها و مناطق نشتی باید هر ماه بررسی شوند و پره های کندانسور باید تمیز شوند.

در نتیجه، پکیج یونیت پش بامی، مزایای متعددی را ارائه می دهد که آن را به یک سیستم تهویه مطبوع ایده آل برای بسیاری از ساختمان ها تبدیل می کند. انعطاف پذیری، طراحی صرفه جویی در فضا، آلودگی صوتی کم، بهره وری انرژی و سهولت نگهداری آن را به یک انتخاب محبوب تبدیل کرده است.

 

معایب روفتاپ پکیج

در حالی که پکیج یونیت پشت بامی، دارای مزایای متعددی است، معایبی نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

1 – وزن سنگین: پکیج های پشت بام می توانند سنگین باشند، به این معنی که میزان بار وارد شده توسط دستگاه بر روی سازه ساختمان باید مشخص شود. این امر مستلزم مشاوره با یک مهندس سازه برای تعیین موقعیت دقیق پکیج پشت بام است.

2 – کانال کشی افقی: در برخی موارد، یک واحد پشت بام نیاز به کانال کشی افقی دارد که نیاز به مشخص شدن جزئیات پشتیبانی دارد. این می تواند بر روی قرارگیری سایر امکانات و تجهیزات مورد استفاده در پشت بام تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید:   آموزش نحوه اسید شویی فن کویل (بهترین روش چیست؟)

3 – single Zone : روفتاپ پکیج ها، معمولاً تک منطقه ای هستند که می تواند انعطاف پذیری دما را در اتاق ها محدود کند. این بدان معنی است که هر واحد فقط دمای یک منطقه را کنترل می کند، که ممکن است برای ساختمان های بزرگتر یا پیچیده تر کافی نباشد.

در نتیجه، در حالی که روفتاپ پکیج ها دارای مزایای متعددی است، معایبی نیز دارد که باید در نظر گرفت. این موارد شامل وزن سنگین دستگاه، الزامات مجرای افقی و ماهیت تک منطقه ای آن است. قبل از تصمیم گیری در مورد مناسب بودن پکیج پشت بامی برای ساختمان شما، باید به دقت مزایا و معایب را در نظر بگیرید.

 

مقایسه روفتاپ پکیج با هواساز

هنگام مقایسه پکیج یونیت پشت بامی با سیستم های تهویه مطبوع سنتی، مانند سیستم اسپلیت و هواساز، چندین تفاوت کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

هواساز از یک واحد خارجی و یک واحد داخلی تشکیل شده است که هر کدام دارای اجزای متفاوتی هستند. واحد خارجی شامل یک کمپرسور، فن و کویل کندانسور است، در حالی که واحد داخلی شامل یک دمنده، دمپر، ترموستات و کویل اواپراتور است. در نتیجه برای نصب به فضاهای داخلی و خارجی مجزا نیاز است.

از طرفی روفتاپ پکیج،  شامل تمامی اجزای سیستم تهویه در یک جعبه فلزی واحد واقع در پشت بام ساختمان می باشد. هر دو کویل در کنار کمپرسورها و فن ها نصب می شوند تا گرما را در یک محفظه آزاد و جذب کنند. علاوه بر این، واحدهای پکیج یونیت پشت بامی را می توان برای سرمایش و گرمایش پیکربندی کرد، در حالی که سیستم های اسپلیت و هواساز معمولاً فقط برای سرمایش استفاده می شوند.

علاوه بر این، پکیج های پشت بامی می توانند رطوبت محیط را با نصب یک تنظیم کننده رطوبت هوا در پشت بام کنترل کنند که در سیستم های اسپلیت موجود نیست. این ویژگی کیفیت بهتر هوای داخل ساختمان و راحتی را برای ساکنین ساختمان تضمین می کند.

در نتیجه، در حالی که سیستم های تهویه مطبوع سنتی مانند اسپلیت ها، نیاز به واحدهای داخلی و خارجی جداگانه دارند، ولی روفتاپ پکیج ها همه اجزا را در یک جعبه فلزی واحد روی سقف قرار می دهند. پکیج های پشت بامی مزایای اضافی کنترل رطوبت محیط را ارائه می دهند و می توانند برای گرمایش و سرمایش پیکربندی شوند.

بیشتر بخوانید:   طرز کار چیلر تراکمی و جذبی | چیلر چگونه کار می کند؟

واحدهای پشت بام در ابعاد و مدل های مختلف، با طرح ها و ویژگی های مختلف مطابق با نیازهای مختلف ساختمان هستند.

 

عوامل موثر بر قیمت روفتاپ پکیج

عوامل متعددی می تواند بر قیمت روفتاپ پکیج تأثیر بگذارد، از جمله:

  1. ظرفیت دستگاه: اندازه و ظرفیت دستگاه می تواند به طور قابل توجهی بر قیمت آن تأثیر بگذارد. واحدهای بزرگتر که قادر به سرمایش یا گرم کردن فضای بزرگتر هستند معمولاً هزینه بیشتری نسبت به واحدهای کوچکتر دارند.
  2. مدل و ابعاد پشت بام: مدل ها و اندازه های مختلف پشت بام می تواند بر قیمت بسته تاثیر بگذارد. طراحی های سفارشی و ویژگی های منحصر به فرد نیز ممکن است هزینه را افزایش دهد.
  3. مدل کمپرسور: نوع و مدل کمپرسور می تواند روی قیمت تاثیر بگذارد. کمپرسورهای سطح بالا با ویژگی‌های پیشرفته قیمت بیشتری دارند.
  4. مواد قطعات: مواد مورد استفاده برای ساخت اجزای بسته پشت بام نیز می تواند بر قیمت تاثیر بگذارد. مواد با کیفیت بالا که دوام و کارایی بهتری را ارائه می دهند می توانند هزینه را افزایش دهند.
  5. نوع برند: نام تجاری روفتاپ پکیج نیز می تواند بر قیمت تاثیر بگذارد. برندهای معروف و معتبر اغلب با قیمت بالاتری نسبت به برندهای کمتر شناخته شده عرضه می شوند.
  6. نوسانات بازار: نوسانات بازار و پویایی تقاضا و عرضه نیز می تواند بر قیمت بسته های پشت بام تأثیر بگذارد.

در خاتمه، قیمت روفتاپ پکیج، می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله ظرفیت دستگاه، مدل و ابعاد پشت بام، مدل کمپرسور، جنس قطعات، نوع برند و نوسانات بازار باشد. هنگام خرید روفتاپ پکیج که متناسب با نیازها و بودجه ساختمان شما باشد، باید این عوامل را به دقت در نظر بگیرید.

امتیاز دهید

مطلع شدن از پست های جدید

می‌خواهم اولین نفری باشم که از مقاله‌هایی که در فروشگاه دماجت منتشر می‌شود، آگاه شوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *