لوله فولادی | قیمت لوله فولادی سیاه درزدار | سایز بالا | خرید

لوله فولادی چیست؟

لوله فولادی قطعات بسته استوانه ای و توخالی هستند که معمولاً دارای سطح مقطع دایره ای شکل هستند. اولین و مهمترین کاربرد آنها در حمل و نقل مایعات است. با این حال، لوله فولادی در همه جا و کاربردهایی فراتر از انتقال مایع پیدا می کنند، در ادامه به کاربرد و انواع لوله فولادی اشاره خواهیم کرد.

دسته بندی های لوله فولادی

لوله فولادی به طور کلی به دو نوع درزدار و بدون درز تقسیم بندی می شوند. هر نوع دارای ویژگی های متمایز و روش های تولید خاص خودش است. جزئیات این دسته بندی ها در این مقاله بیشتر مورد بررسی قرار میگیرد.

لوله فولادی بدون درز

لوله فولادی بدون درز همانطور که از نام آن پیداست بدون درز تولید می شود.فرایند تولید آن به این صورت است که با جوش دادن ورق فولادی به یکدیگر سطحی صاف و یک دست ایجاد می کند.

لوله مانیسمان

لوله مانیسمان در گریدهای مختلفی از جمله 20، 40، 80، 120 و  اینچ160 تولید می شود و در صنایع کشاورزی، مبدل های حرارتی و بخش نفت و گاز کاربرد فراوانی دارند.

لوله فولادی درزدار

لوله فولادی درزدار از جوشکاری ورق فولادی به یکدیگر تولید می شود. یکی از انواع محبوب لوله فولادی درزدار، مارپیچی است که با پیچاندن ورق فولادی به شکل مارپیچ و جوش دادن لبه ها به یکدیگر ایجاد می شود. این نوع لوله به دلیل استحکام و انعطاف پذیری که دارد استفاده های زیادی از آن می شود

لوله فولادی سیاه درزدار

لوله فولادی سیاه درزدار غیر گالوانیزه می باشد که به دلیل استحکام بالایی که دارد محبوب است. آنها از خم کردن و جوش دادن ورق فولادی به یکدیگر تولید می شوندبرای خرید لوله فولادی سیاه درز دار به صفحه ی اختصاصی دماجت مراجعه بفرمایید.

لوله مارپیچ

 لوله مارپیچ، که اغلب از فولاد نورد گرم ساخته می شود، اندازه ای بین 8 تا 120 اینچ دارد. فرآیند تولید شامل چرخاندن یک نوار فولادی در زاویه ای نسبت به مرکز لوله است که شکل مارپیچی خاصی را تشکیل می دهد.نوع جوشکاری مورد استفاده در دیواره لوله ها برای افزایش مقاومت بسیار مهم است. لوله مارپیچ دارای چندین مزیت از جمله مقاومت بالا در برابر شکستگی و ترک، چکش خواری، تولید آسان بدون احتیاج به وسایل تخصصی . و تولید آن با طول بینهایت میتوان اشاره کرد.

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه یک لوله فولادی است که با لایه ای از فلز روی پوشانده شده است. این فرآیند گالوانیزه باعث افزایش مقاومت لوله در برابر خوردگی می شود. لوله گالوانیزه معمولا در دو نوع آهنی و فولادی موجود هستند. هر دو نوع در بخش های زیر معرفی خواهند شد.

لوله آهنی گالوانیزه

لوله  آهنی گالوانیزه که به لوله درزدار نیز معروف هست در انواع سبک و متوسط ​​و سنگین در رنگ های سفید و خاکستری موجود می باشند. این لوله ها از آهن نورد سفید ساخته شده اند. درزها با استفاده از دستگاه مخصوص به هم متصل و جوش داده می شوند و پس از آن لوله ها در فلز مذاب غوطه ور شده و گالوانیزه می شوند.

لوله فولادی گالوانیزه

در فرآیند تولید لوله  فولادی گالوانیزه، آنها را در وان فلز روی قرار می دهند تا مقاومت آنها در برابر آسیب افزایش یابد و در نتیجه یک ورق فولادی گالوانیزه ایجاد می شود. این لوله ها معمولا برای کاربردهایی مانند تهویه و زهکشی فاضلاب استفاده می شوند.لوله فولادی گالوانیزه یا از طریق گالوانیزه گرم تولید می شوند که شامل غوطه ور شدن لوله در حمام روی و سپس گرمایش می شود یا از طریق گالوانیزه سرد که شامل تولید نمک روی در ترکیب با محلول آبی است

 لوله استیل

لوله استنلس استیل ضد زنگ به دلیل مقاومت در برابر مواد خورنده بسیار مورد علاقه است. این امر آن را برای کاربردهای مختلف صنعتی مانند انتقال سیالات و مواد خورنده ایده آل می کند. علاوه بر این، لوله فولادی ضد زنگ به طور گسترده در صنایع غذایی برای حمل و نقل مواد استفاده می شود

لوله آتش

نوع خاصی از لوله فولادی، لوله ضد حریق است که حاوی آلیاژهای خاصی است. این لوله ها در برابر فشار و دمای بالا بسیار مقاوم هستند و برای انتقال گازهای پرفشار و مایعات با دمای بالا مناسب هستند. قیمت لوله آتش نشانی بر اساس عواملی مانند اندازه، تعداد درزها و شکاف ها و هزینه آلیاژها می تواند متفاوت باشد

لوله مبلی

لوله مبلمان که از ورق روغن و از طریق فرآیند نورد سرد تولید می شود، به عنوان لوله مبل نیز شناخته می شود. ورق مورد استفاده برای این لوله ها معمولاً نازک است یا از طریق جوشکاری مقاومت الکتریکی با فرکانس بالا و نورد سرد تولید می شود. در بازار سخت افزار از این لوله ها به عنوان لوله های نفت یا لوله های سبک نیز یاد می شود. انواع لوله مبل شامل لوله های روغن بدون درز و آب بندی می شود

لوله مسی

لوله مسی نه تنها کاربردی هستند، بلکه از نظر زیبایی نیز دلپذیر می باشند. استفاده گسترده از آنها در صنایع مختلف به مقاومت عالی آنها در برابر خوردگی نسبت داده می شود. از انواع  مسی می توان به لوله مسی کلاف، انشعاب، مویرگی و کویل اشاره کرد. این لوله ها معمولا در خطوط آبرسانی، سیستم های تهویه، سیستم های لوله کشی و سیستم های گرمایش استفاده می شوند.

لوله داربست

لوله‌ داربست، لوله‌ای فلزی هستند که برای تقویت ساختمان‌ها و سازه‌های فولادی مختلف به جای انتقال مایعات مانند سایر لوله‌ فولادی طراحی شده‌اند. این لوله ها در دو نوع درزدار و بدون درز موجود هستند و در بازار سخت افزار یافت می شوند.همانطور که قبلا ذکر شد، لوله داربست بدون درز مقاومت بیشتری ارائه می دهد. از انواع این لوله ها می توان به داربست چکشی ستاره ای، داربست ساپورت دار، داربست معلق و داربست مثلثی اشاره کرد.

لوله صنعتی

لوله صنعتی از لوله های کربن فولادی ساخته شده است. علاوه بر کاربردهای صنعتی، این لوله ها به دلیل مزایای بی شماری مانند تنوع بالا، جوش پذیری عالی، ضخامت مناسب و صرفه اقتصادی در صنایع ساختمانی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.در حین تولید لوله صنعتی ابتدا ورق را برش داده و سپس با توجه به سایز لوله مورد نظر به صورت نواری آماده می شود. در مرحله بعدی، ورق به صورت لوله در می آید و درز لوله جوش داده می شود. پس از این مراحل لوله برداشته شده و به شاخه های مساوی بریده می شود

لوله گاز

لوله  گاز یکی دیگر از انواع لوله فولادی هستند که در دو نوع روکار و توکار موجود می باشند که از نظر جنس با هم تفاوت دارند. به طور معمول، یک انتهای لوله گاز رو با نام تجاری سازنده و مشخصات فیزیکی لوله، مانند اندازه و ضخامت، با رنگ سفید مشخص می شود..

روش  تولید لوله فولادی

همانطور که قبلا ذکر شد لوله فولادی در دو نوع درزدار و بدون درز تولید می شوند که هر کدام روش های تولید متمایز دارند. در زیر روش های مورد استفاده برای ساخت این نوع لوله ها آورده شده است:

روش تولید لوله درز دار

برای تولید لوله های درزدار، ابتدا ورق های فولادی از طریق فرآیند شکل دهی سرد ایجاد می شوند. سپس این ورق ها به صورت استوانه ای در می آیند و لبه ها به هم نزدیک می شوند. برای اتصال لبه‌ها بدون پرکننده‌های جوش، لوله با استفاده از جریانی که از بین لبه‌های سیلندر عبور می‌کند، با استفاده از فرآیند جوشکاری الکتریکی مقاومتی گرم می‌شود. این فرآیند به دو صورت جوش القایی و تماسی قابل انجام است.علاوه بر این، جوشکاری را می توان در زیر یک قوس پودری انجام داد. در این روش از شار در طول لوله یا به صورت مارپیچی برای تولید گاز محافظ و افزودن عناصر آلیاژی استفاده می شود

روش تولید لوله بدون درز

تولید لوله های بدون درز شامل روش های زیر است:

 آسیاب سنبه

در روش آسیاب سنبه ابتدا یک شمش فولادی گرد در کوره دوار قرار می دهند . پس از گرم شدن، سوراخ کوچکی در انتهای بیلت ایجاد می شود. سپس شمش تحت یک فرآیند نورد سریع به نام پانچ قرار می گیرد که باعث می شود شمش گرم شده بین دو رول بشکه با سرعت مورد نظر بچرخد.

پس از تولید اولیه پوسته، لوله سوراخ می شود و میله های سنبه قبل از ارسال به آسیاب سنبه داخل این پوسته ها قرار می گیرند. سپس پوسته‌ها به پوسته‌های لوله‌ای با اندازه استاندارد تبدیل می‌شوند. برای نورد کامل، پوسته باید برای بار دوم گرم شود تا به اندازه نهایی برسد..

روش مانیسمان

در روش مانیسمان از غلتک های نورد استفاده می شود که یک غلتک بالای دیگری قرار می گیرد و در خلاف جهت جریان مواد عمل می کند. تفاوت اصلی این روش با آسیاب سنبه در بدست آوردن قطر داخلی است. در روش مانیسمن کاهش در چند مرحله انجام می شود در حالی که در آسیاب سنبه قطر داخلی در یک عبور از سنبه به دست می آید.

روش اکستروژن

در روش اکستروژن، بیلت را حرارت داده و در قالب قرار می دهند. سپس یک ابزار هیدرولیک شمش را با فشار وارد سنبه پانچ می کند و باعث می شود که مواد از طریق حفره استوانه ای بین قالب و سنبه جریان یابد. این فرآیند منجر به تشکیل لوله از بیلت می شود.

راهنمای خرید لوله فولادی

قیمت و خرید لوله فولادی بر اساس جنس و نوع آن بسیار متفاوت است. به عنوان مثال قیمت لوله فولادی سایز بالا به مراتب هزینه بیشتری دارد. انواع لوله مسی، منسیمان، داربست، مارپیچ، دیوار چاه، گالوانیزه، پلی اتیلن، درز مستقیم، گوشتی و بدون درز (مانسیمان) می باشد. انتقال قابل اعتماد سیال در بسیاری از پروژه ها بسیار مهم است و کیفیت و قیمت لوله فولادی را حیاتی می کند. انتخاب لوله فولادی با کیفیت و خرید انیترنتی لوله فولادی نیاز به مشاور از متخصص دارد. برای راهنمایی و قیمت به روز رسانی روزانه می توانید با کارشناسان آنلاین مرجع تخصصی دماجت تماس بگیرید و یا با شماره تلفن درج شده تماس بگیرید. در صفحه اختصاصی به لیست قیمت و اطلاعات دقیق و خرید لوله فولادی و محصولات دسترسی پیدا خواهید کرد .

لیست قیمت لوله فولادی

قیمت لوله فولادی به عوامل زیادی از جمله سایز طول . وزن و …. و نوع متفاوت است .به عنوان مثال بازه ی قیمتی یک لوله فولادی در سایت دماجت  با طول شش متر قیمتی حدود 34 هزار تومان الی 35 تومن دارد . قیمت ها با توجه به نرخ ارز هر روز در حال به روز رسانی هستند . برای اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت لوله فولادی ، با کارشناسان مرجع تخصصی تاسیسات دماجت تماس بگیرید.

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *