فیلتر دیاتومه استخری | قیمت فیلتر دیاتومه|خرید|مشخصات

سازمان بهداشت جهانی (WHO) و سازمان ملل متحد (UN) دو رکن اساسی هستند که به دنبال تصفیه و بهداشتی کردن آب می‌باشند. این سازمان‌ها با همکاری کشورها و سازمان‌های بین‌المللی دیگر، به منظور ارتقاء کیفیت آب و دسترسی به آبیاری و بهداشت آب در سراسر جهان تلاش می‌کنند. تحقیقات و توسعه‌ی فناوری‌های تصفیه آب در کشورهای پیشرفته و نیز انتقال دانش به کشورهای در حال توسعه، بخش مهمی از این تلاش‌هاست. یکی از کاربرد های تصفیه آب در صنایع استخری می‌باشند. فیلتر‌های متفاوتی برای تصفیه آب استخرها موجود است اما ما در این مقاله از سایت دماجت قصد داریم تا فیلتر دیاتومه، قیمت فیلتر دیاتومه و موارد دیگر را بررسی نماییم. لطفاً ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

 

خرید فیلتر دیاتومه

 

فیلتر دیاتومه‌ چیست؟

فیلتر دیاتومه، نوعی فیلتر است که از دیاتومه‌ها به عنوان عناصر فیلتراسیون استفاده می‌کند. دیاتومه‌ها، موجودات کوچک و تک سلولی هستند که در اقیانوس‌ها و مناطق آبی زندگی می‌کنند. بیشتر جنس آنها را سیلیس سنگی تشکیل می‌دهند. فیلتر دیاتومه با استفاده از لایه‌های توده دیاتومه‌ها که به صورت متراکم هستند، ذرات معلق و آلودگی‌ها را از آب جدا می‌کند. ذرات معلق شامل گرد و غبار، مواد آلی، جسم‌های ریز ، مخلوط‌های صابونی و … هستند. فیلتر دیاتومه برای تصفیه آب در سیستم‌های حمل و نقل آب، استخرها، آب‌نماها، فیلتراسیون آب آشامیدنی و صنایع در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود.

مزایای فیلتر دیاتومه‌

فیلتر دیاتومه می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد؛ از جمله:

 1. کارایی بالا: فیلتر دیاتومه در جداسازی و حذف ذرات معلق و آلودگی‌ها از آب می‌تواند مؤثر باشد. لایه‌های دیاتومه با خاصیت جاذبی قوی، ذرات ریز را به خوبی جذب می‌کنند و خروج تمیز و با کیفیت آب را تضمین می‌کنند.
 2. طول عمر بالا: با توجه به تعویض منظم لایه‌های دیاتومه، فیلتر دیاتومه طول عمر بالایی دارد و نسبت به سایر فیلترها نیاز به تعویض کمتری دارد.
 3. سازگاری با محیط زیست: دیاتومه‌ها جز منابع طبیعی بوده و سازگاری بالایی با محیط زیست دارند.
 4. حذف میکروارگانیسم‌ها: فیلتر دیاتومه علاوه بر جدا کردن ذرات معلق، قابلیت حذف میکروارگانیسم‌ها را نیز دارد. این فیلتر میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و … را از آب حذف می‌کند.
 5. محافظت از تجهیزات: فیلتر دیاتومه به عنوان یک عامل تصفیه قوی، در پاکسازی آب از ذرات معلق کوچک موجود در آن موثر است. این مواد جدا شده می‌توانند آسیب زیادی به تجهیزات و سیستم‌های تحت فشار در محیط آب ایجاد کنند، به طوری که استفاده از فیلتر دیاتومه می‌تواند به حفظ و افزایش طول عمر مفید تجهیزات کمک کند.
 6. سهولت استفاده و نگهداری: فیلتر دیاتومه نصب و نگهداری آسانی دارد. لایه‌های دیاتومه قابل تعویض هستند و می‌توان آن‌ها را به راحتی جدا کرده و جایگزین کرد.
 7. کاهش استفاده از مواد شیمیایی: با استفاده از فیلتر دیاتومه و تصفیه موثر آب، نیاز به استفاده از مواد شیمیایی ضدعفونی کننده و ضد باکتری کاهش می‌یابد. این به معنای کاهش آلودگی شیمیایی آب و تأمین آب تمیز و سالم می‌باشد.
 8. اقتصادی‌ترین راه تصفیه آب: هزینه تعویض لایه‌های دیاتومه نسبتاً کمتر از تعویض سایر فیلترها است و همچنین مصرف کمتری از مواد شیمیایی نیاز دارد. (البته ناگفته نماند قیمت اولیه آنها از سایر فیلتر‌ها بیشتر است)

 

فیلتر دیاتومه تصفیه آب

 

معایب فیلتر دیاتومه‌

فیلتر دیاتومه برای تصفیه‌ی آب و جداسازی ذرات جامد و مواد آلی کوچک از آب استفاده می‌شوند. اما همانند هر فناوری دیگری، فیلتر دیاتومه هم ممکن است معایب خاص خود را داشته باشد. برخی از معایب احتمالی فیلتر دیاتومه عبارتند از:

 1. انسداد: این فیلترها می‌توانند به سرعت مسدود شوند و نیاز به تمیزکاری داخلی داشته باشند.
 2. قابلیت خوردگی: فیلترهای دیاتومه ممکن است در طی زمان طولانی دچار خوردگی شوند.
 3. محدودیت در تصفیه آب آلوده: فیلترهای دیاتومه در برخی موارد قادر به تصفیه آب آلوده با آلودگی شدید نیستند و ممکن است نیاز به فرآیندهای تصفیه‌ی دیگر باشد.
 4. حساسیت به ضربه: فیلترهای دیاتومه ممکن است در برابر ضربه‌ها و ضربات فیزیکی آسیب ببینند و نیاز به تعویض داشته باشند.

 

فیلتر دیاتومه

 

نکاتی که باید هنگام خرید فیلتر دیاتومه بدانید!

هنگام خرید فیلتر دیاتومه، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. کیفیت ساخت: مطمئن شوید که فیلتر دیاتومه کیفیت ساخت بالایی دارد. این مورد شامل استفاده از مواد با کیفیت، طراحی مناسب و فرآیندهای تولید قوی است.
 2. اندازه منافذ: بررسی کنید که اندازه منافذ فیلتر کافی برای جداسازی ذرات معلق با اندازه مورد نظر شما است. منافذ باید کوچک بوده و قادر به جلوگیری از عبور ذرات بزرگتر باشند ( در میان فیلتر‌های تصفیه آب، فیلتر دیاتومه‌ توانایی جذب کوچکترین آلودگی ها را دارد).
 3. دبی و ظرفیت تصفیه: مطمئن شوید که فیلتر دیاتومه دارای دبی (توانایی تصفیه حجم آب در یک بازه زمانی مشخص) و ظرفیت تصفیه مناسبی است. این بستگی به نیازهای شما و میزان آبی که قصد تصفیه آن را دارید دارد.
 4. طول عمر مفید: بررسی کنید که طول عمر مفید، فیلتر دیاتومه چقدر است؟ در نظر داشته باشید که برخی فیلترها نیاز به تعویض منظم دارند، در حالی که ممکن است بتوان از برخی دیگر برای مدت زمان بیشتری استفاده کرد. در مورد چگونگی نگهداری و تعویض فیلتر ها هم تحقیق کنید.
 5. قابلیت شستشو: برخی فیلترهای دیاتومه قابلیت شستشو داخلی دارند. این مزیت می‌تواند باعث افزایش طول عمر و کارایی بهتر فیلتر شود.
 6. سهولت استفاده و نصب: مطمئن شوید که فیلتر دیاتومه به سادگی نصب می‌شود و کار با آن راحت است.
 7. و آسان در استفاده و نصب است. قابلیت تنظیم و اتصال به خط آب را به دقت بررسی کنید.
 8. هزینه: برسی کنید که هزینه‌ی فیلتر دیاتومه و هزینه‌ی تعویض آن در طول زمان چقدر است.

 

قیمت فیلتر دیاتومه

 

فیلتر دیاتومه از چه بخش های تشکیل شده است؟

فیلتر دیاتومه از اجزای مختلفی ساخته می شوند‌؛ برخی از این اجزا عبارتند از:

 1. دیاتومه: دیاتومه یا سنگ‌های سیلیسی (یک نوع علف دریایی ریز) بخش اصلی تشکیل دهنده فیلتر‌های دیاتومه هستند.
 2. بدنه: چهار چوب و ساختار دستگاه فیلتر است که مخزن و دیاتومه‌ها را در خود جای می‌دهد.
 3. اتصالات: فیلترهای دیاتومه شامل اتصالات گسترده‌ای مانند  پیچ و مهره ها، اورینگ ها، واشرها، اتصالات مجرایی و… هستند.

این اجزا در کنار هم قرار گرفته و با توجه به نوع و کاربرد فیلتر دیاتومه، شکل و ویژگی های مختلفی برای آن ایجاد می کنند.

 

فروش فیلتر دیاتومه

 

قیمت فیلتر‌های دیاتومه‌ چقدر است؟

قیمت فیلتر‌های دیاتومه متغیر است و به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله:

 1. اندازه و قدرت تصفیه: فیلتر‌های دیاتومه در اندازه‌های مختلف و قدرت‌های متفاوت در بازار وجود دارند. فیلترهایی با قابلیت تصفیه بالاتر و در اندازه‌های بزرگتر معمولاً قیمت بیشتری دارند.
 2. برند: برندهای مختلف فیلتر دیاتومه با کیفیت و قدرت تصفیه متفاوتی موجود هستند. برندهای معتبر و محبوب‌تر ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند.
 3. متغیرهای دیگر: عوامل دیگری مانند مقاومت در برابر شوک‌های حرارتی و شیمیایی، طول عمر و توصیه‌ها و مشاوره ها، کیفیت و… نیز ممکن است تاثیر داشته باشد.

آیا می‌توان فیلتر‌های دیاتومه را شست و یا تعویض کرد؟

بله، فیلتر‌های دیاتومه می‌توانند شسته و تعویض شوند. اما باید توجه داشت که طریقه شستشو و تعویض فیلتر به میزان استفاده، وضعیت آلودگی، نوع فیلتر و همچنین توصیه‌های تولید کننده بستگی دارد.

فیلتر دیاتومه‌ هر چند یک‌بار باید تعویض شود؟

می توان فیلتر‌های دیاتومه را تعویض کرد. این تعویض ها را به طور دوره‌ای انجام می دهند. زمان تعویض فیلتر دیاتومه بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله:

 1. نوع دستگاه فیلتر: هر نوع دستگاه فیلتر ممکن است مقدار و زمان تعویض متفاوتی داشته باشد. برخی از دستگاه‌ها ممکن است نیاز به تعویض فیلتر دیاتومه هر 6 تا 12 ماه یا حتی کمتر داشته باشند.
 2. میزان استفاده: تعویض فیلتر دیاتومه معمولاً بر اساس میزان استفاده و سطح آلودگی فیلتر مشخص می شود. اگر آب تغییر رنگ یا طعم یا بوی غیرعادیی دارد، ممکن است نشانه ای از لزوم تعویض فیلتر باشد.
 3. توصیه‌های تولید کننده: بهتر است همیشه توصیه‌ های تولیدکننده را در نظر بگیرید. معمولا بر روی برخی از فیلتر ها اطلاعاتی از قبیل زمان تعویض نوشته می‌شود.

خرید فیلتر دیاتومه چگونه انجام می‌شود؟

برای خرید این فیلتر می‌توانید به صورت حضوری و اینترنتی اقدام کنید. بسیاری از وبسایت های معتبر فروشگاهی طیف وسیعی از محصولات به کاربران ارائه می‌دهند. دماجت، مرجع تخصصی تاسیسات در ایران، ارائه دهنده انواع تاسیسات استخر را با قیمت های رقابتی است.

سخن آخر

تصفیه آب یکی از فرآیندهای مهم در دنیای امروزی است. چرا که بسیاری از بیماری‌ها از طریق آب منتقل می‌شود. اما راه های متفاوتی برای تصفیه آب وجود دارد. از جمله نمونه‌های جدید در تصفیه آب، می‌توان به استفاده از فناوری‌های نانو، غشاهای فلزی، و استفاده از تکنولوژی‌های پاکسازی آب بر اساس تصفیه رادیکالی و اکسیداسیون اشاره کرد. این تکنولوژی‌ها باعث بهبود سرعت و کارایی تصفیه آب شده‌اند و برای کاهش آلودگی‌ها و مواد ناخالص در آب، بسیار مؤثر هستند. یکی از روش های قدیمی تصفیه آب استفاده از فیلتر‌های دیاتومه‌ می‌باشد که ما در این مقاله از سایت دماجت به طور کلی آن را نمودیم. امیدوارم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار داده باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *