قیمت مشعل دیگ بخار | انواع | خرید | اجزا | تنظیم

استفاده از وسایل گرمایشی برای انسان اهمیت زیادی دارد، به خصوص در مناطقی که زمستان‌ها سرد و برفی هستند. افراد ساکن این مناطق این جمله‌ را با پوست و گوشت خود درک می‌کنند. گرمایش مناسب محیط زندگی باعث احساس راحتی برای افراد می‌شود و تأثیر مثبتی بر روی  کیفیت زندگی آنها دارد. استفاده از وسایل گرمایشی در فصل سرما کمک می‌کند تا بدن انسان دمای مناسبی داشته باشد و از ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرما خوردگی ها جلوگیری شود. وسایل گرمایشی در انواع مختلفی موجود هستند و اجزای مختلفی دارند. یکی از این اجزایی که بسیار مهم است و در بسیاری از وسایل گرمایشی پیدا می‌شود، مشعل دیگ بخار است. در این مقاله از وبسایت دماجت همراه ما باشید تا با مشعل دیگ بخار بیشتر آشنا شوید.

 

منظور از مشعل دیگ بخار چیست؟

 مشعل یک وسیله است که گاز، گازوئیل یا سوخت‌های دیگر را به آتش تبدیل می‌کند تا انرژی حرارتی را ایجاد کند. معمولاً مشعل‌ها برای انتقال حرارت به دیگ بخار یا سایر ماشین‌آلات حرارتی استفاده می‌شوند. این مشعل‌ها امکان فراهم آوردن شرایط کنترل شده برای تولید حرارت را فراهم می‌کنند و باعث ایجاد یک فرایند پایدار و ایمن برای تبدیل انرژی سوخت به حرارت می‌شوند. از مشعل‌ها به طور گسترده در صنایع مختلف، از جمله صنعت‌های نیروگاهی، فولادسازی، پتروشیمی، و دیگ‌های بخار استفاده می‌شود.

 

بیشترین استفاده از مشعل دیگ بخار در کجاست؟

 از مشعل دیگ بخار معمولا برای گرم‌کردن آب استخر، ساختمان‌های بزرگ و حتی سیستم‌های گرمایشی در سونا بخار و سونا خشک استفاده می‌کنند‌. این تجهیزات معمولا در موتورخانه‌ها یا اتاق‌های تجهیزات نصب می‌شوند.از آنجا که مشعل دیگ بخار مهمترین قسمت سیستم‌های گرمایش و آب گرم‌رسانی هستند، حفظ کیفیت و عملکرد مناسب آن‌ها بسیار اهمیت دارد تا آب گرم به‌طور مداوم و به شکل مناسب به گبه سیستم تأمین شود.

 

عملکرد مشعل دیگ بخار به زبان ساده

در ابتدا باید بدانید که از مشعل‌ دیگ بخار در سیستم های گرمایش و آب گرم استفاده می‌شود. دیگ بخار مقدار زیادی آب را در خود جا می‌دهد و مشعل نصب شده بر روی دیگ، گرمای مورد نیاز را ایجاد می‌کند تا آب در داخل دیگ گرم شود. سپس، آب گرم به سیستم آبرسانی وارد می‌شود و آب سرد جایگزین آن می‌شود. این چرخه به صورت مداوم تکرار می‌شود تا حرارت مناسب برای سیستم فراهم کند.

 

منظور از مشعل‌های تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای چیست؟

مشعل‌های تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای اشاره به حالت‌هایی از احتراق در مشعل‌ها دارند که می‌تواند تاثیر زیادی بر روی عملکرد و کارایی مشعل دیگ بخار آب داشته باشد.

 • مشعل تک مرحله‌ای: در این نوع مشعل، سوخت و هوا به صورت کامل مخلوط می‌شوند و بعد از احتراق، یک شعله تک مرحله‌ای تولید می‌شود. این نوع مشعل‌ها معمولاً برای دیگ‌های صنعتی با دما یا فشار معمولی استفاده می‌شوند و برای کنترل دما و فشار دقیق کافی هستند.
 • مشعل دو مرحله‌ای: در این نوع مشعل، دو مرحله از احتراق وجود دارد. ابتدا یک آتش کوچک را مشتعل می‌کند که تثبیت می‌شود، و سپس آتش بزرگ را مشتعل می‌کند. این نوع مشعل‌ها به دلیل داشتن قابلیت تنظیم شعله آتش کوچک و بزرگ، برای دیگ‌های صنعتی با کنترل دما یا فشار بالا و امکان خطاهای دمایی مناسب هستند و به وسیله آن‌ها احتراق پایدارتر و کنترل بیشتری ایجاد می‌شود.

 

مشعل‌های دیگ بخار به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

مشعل‌های دیگ بخار آب می توانند بر اساس عوامل مختلفی مانند نوع سوخت مصرفی، توان حرارتی، شکل ظاهری و اندازه و … تقسیم‌بندی شوند. این دسته‌بندی‌ها می‌توانند به شناخت بهتر انواع مشعل‌های دیگ بخار آب کمک کنند. با توجه به معیارهای مختلفی که می‌توان برای دسته‌بندی مشعل‌ها استفاده کرد، مشعل‌های دیگ بخار آب می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند؛ از جمله:

1 – مشعل گازی دیگ بخار

 این نوع مشعل‌ها از گاز شهری یا گاز طبیعی برای احتراق و تولید حرارت برای دیگ بخار آب استفاده می‌کنند.

 1. مشعل گازی پیش از اختلاط: این نوع مشعل‌ها که کمتر استفاده می‌شوند، گاز و سوخت (مانند روغن) را پیش از ورود به مشعل مخلوط می‌کنند.
 2. مشعل گازی بعد از اختلاط: در این نوع مشعل، گاز و سوخت (مانند روغن) بعد از ورود به مشعل با یکدیگر ترکیب می‌شوند و سپس احتراق انجام می‌شود. این نوع مشعل‌ها ممکن است به عنوان مشعل‌های اتمسفری نیز شناخته شوند و معمولاً فنی برای توزیع هوای احتراق ندارند.

2 – مشعل گازوئیلی (دیزل) دیگ بخار

این نوع مشعل‌ها از سوخت گازوئیل برای تولید حرارت و احتراق استفاده می‌کنند. اجزای تشکیل‌دهنده این مشعل‌ها بسیار متفاوت است.

3 – مشعل مازوت سوز

مشعل مازوت سوز نیز نوعی از مشعل ها هستند که برای احتراق مازوت در بویلرها، کوره‌ها و دیگ‌ها استفاده می‌شود. این مشعل‌ها از یک نازل خاص برای تحویل سوخت به محل احتراق استفاده می‌کنند. مدل‌های مشعل مازوت سوز معمولاً دارای راندمان بالا، ایمنی و صدای کم هستند، که این ویژگی‌ها در محیط‌های صنعتی مفید و سودمند هستند.

4 – مشعل‌ دوگانه سوز و سه گانه سوز

مشعل دوگانه سوز از گاز و گازوئیل استفاده می کند. اما مشعل های سه گانه سوز علاوه بر گاز‌ و گازوئیل از مازوت نیز استفاده می‌کنند.استفاده از مشعل سه گانه‌سوز در مصارف صنعتی  مزایای زیادی دارد، از جمله صرفه‌جویی در مصرف سوخت، حداقل کردن انتشار آلاینده‌ها، کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات و افزایش بهره وری کارخانه. به علاوه، این دستگاه‌ها قابلیت تنظیم حرارت را دارند و به راحتی قابل کنترل هستند. به طور کلی، مشعل سه گانه‌سوز یک راه حل کارآمد برای ایجاد حرارت و شعله در صنایع مختلف است.

 

مشعل دیگ بخار از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 • موتور: برای فراهم کردن انرژی برای سوزاندن سوخت
 • شیر برقی: برای کنترل جریان سوخت
 • کابل یونیزاسیون: برای ایجاد جرقه برای اشتعال سوخت
 • الکترود یونیزاسیون: برای انتقال جرقه برای اشتعال سوخت
 • الکترود احتراق: برای اشتعال سوخت
 • پرشر گاز: برای تامین سوخت گاز
 • پرشر هوا: برای تامین هوای مورد نیاز برای احتراق
 • رله کنترل کننده: برای کنترل عملکرد مشعل
 • ترانس جرقه: برای تامین جرقه برای احتراق
 • کابل ترانسفورماتور: برای تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز
 • دمپر هوا: برای کنترل جریان هوای ورودی به مشعل

 این قطعات می‌توانند با توجه به نوع و کاربری مشعل، تغییر کنند. علاوه بر این قطعات می‌توان به دیگر قطعاتی مانند حسگرها، کنترلرها، واشرها، فیلترها و … نیز اشاره کرد که هر یک وظایف خاصی در عملکرد مشعل ایفا می‌کنند.


علت روشن نشدن مشعل‌ دیگ بخار چیست؟

هنگامی که که مشعل در حین کار خاموش می‌شود، ممکن است یکی از عیب‌های زیر وجود داشته باشد:

 • اگر پمپ سوخت دچار خرابی شده است یا دچار مشکل فنی شده است، ممکن است سوخت به درستی به مشعل منتقل نشود و در نتیجه مشعل خاموش شود.
 • اگر اتصالات الکتریکی مشعل دیگ بخار شما شل شده یا خراب شده باشد، ممکن است جریان برق به مشعل نرسیده و باعث روشن نشدن آن شود.
 • اگر پمپ سوخت هوا مشکلی داشته باشد، ممکن است مقدار مناسب اکسیژن برای اشتعال سوخت فراهم نشود و سبب خاموش شدن مشعل شود.
 • اگر نسبت صحیحی بین هوا و سوخت نباشد، می‌تواند منجر به خاموش شدن مشعل شود.
 • و در آخر اگر سوخت به اتمام رسیده باشد، طبیعی است که مشعل خاموش شود.

 

مشعل تبخیری دیگ بخار چگونه عمل می‌کند؟

در مشعل تبخیری دیگ بخار، سوخت (معمولاً گاز یا مایع) فرار با فشار کم از یک لوله عبور کرده و به نزدیکی شعله مشعل می‌رسد. در اینجا، سوخت با تماس با شعله گرمایی تبخیر می‌شود. جریان بخار تبخیری با سرعت زیاد از یک روزنه خارج و به محیط اطراف منتقل می‌شود. این بخار حاوی مقداری سوخت تبخیر شده، هوا و اکسیژن است که در نهایت به همراه یکدیگر منجر به سوخت و اشتعال می‌شوند. مشعل تبخیری دیگ بخار اهمیت زیادی برای اتصال تولید کننده گاز یا مایع به منطقه اشتعال دارد و برای ایجاد شعله دائمی و پایدار و ارائه گرمای مورد نیاز برای فرایندهای دیگ بخار بسیار مهم است. این نوع مشعل‌ها در صنایع مختلف مانند صنایع نفت و گاز، پالایشگاه‌ها، صنایع شیمیایی و … استفاده می‌شوند.

 

هنگام خرید مشعل دیگ بخار به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام خرید مشعل دیگ بخار، به نکات زیر توجه کنید تا بهترین مشعل را برای نیازهای خودتان انتخاب کنید:

 • ابتدا باید نوع مشعل موردنظر خود را مشخص کنید، آیا به مشعل تبخیری، مشعل گازی یا مشعل گازوئیلی ، مازوت سوز و… نیاز دارید.
 • بر اساس نیاز گرمایی دیگ بخار خود، ظرفیت حرارتی مشعل را انتخاب کنید که بتواند به اندازه کافی گرما تولید کند. ظرفیت‌های مختلفی برای مشعل دیگ بخار وجود دارد.
 • از راندمان احتراق مشعل مطمئن شوید تا بهینه بودن مصرف سوخت و عدم تولید آلاینده‌های محیطی را تضمین کند.
 • مطمئن شوید که مشعل از مواد با کیفیت و با دوام ساخته شده است تا عمر مفید طولانی داشته باشد. برند های متفاوتی در این زمینه فعالیت می‌کنند که محصولات با کیفیتی دارند.
 • مطمئن شوید که ابعاد مشعل با سایر سیستم‌ها همخوانی دارد‌.
 • اگر یک مشعل با ویژگی های خاص می‌خواهید، مطمئن شوید که مشعل‌ انتخابی این ویژگی‌ها را داشته باشد.
 • بررسی کنید که آیا مشعل دیگ بخار استانداردهای لازم را دارد یا خیر؟
 • ببینید شرکت تولید کننده یا فروشنده مشعل دارای خدمات پس از فروش و پشتیبانی مناسب است یا خیر؟
 • قیمت مشعل را با کیفیت و ویژگی‌های آن مقایسه کنید و به دنبال بهترین باشید.


عوامل موثر بر قیمت مشعل دیگ بخار

قیمت مشعل دیگ بخار به عوامل مختلفی مانند نوع و اندازه مشعل، برند مشعل، کیفیت و مواد تولیدی، ویژگی‌های اضافی و… بستگی دارد. اما به صورت کلی قیمت مشعل دیگ بخار، در مرجع تخصصی دماجت، بین 14 میلیون تا 261 میلیون تومان است.

 

خرید اینترنتی مشعل دیگ بخار

چگونه یک مشعل دیگ بخار  اینترنتی خوب بخریم ؟ برای خرید مشعل دیگ بخار  بهتر است از وبسایت اینترنتی مانند دماجت که مطمئن هستند خرید کنید. این وبسایت ها ضمن داشتن تنوع بالایی از محصولات، کیفیت بالای کالا های خود را تنظیم می‌کنند به علاوه کارشناسان ماهر و حرفه ای در این زمینه دارند که می‌تواند به شما راهنمایی های لازم را ارائه دهند.

از کجا مشعل دیگ بخار بخریم؟

برای خرید مشعل دیگ بخار می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 1. فروشگاه‌های آنلاین: می‌توانید از وب‌سایت‌های متخصص مانند دماجت، که محصولات صنعتی مانند مشعل دیگ بخار می‌فروشند استفاده کنید. این وب‌سایت‌ها معمولا انواع مشعل‌ها را با انواع ویژگی‌ها و با قیمت‌های مختلف ارائه می‌دهند.
 2. فروشگاه‌های حضوری : می‌توانید به فروشگاه‌های محلی یا فروشگاه‌های بزرگی که تجهیزات صنعتی را می‌فروشند، مراجعه کنید و مشعل دیگ بخار مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

 

بهترین برند مشعل دیگ بخار

برخی از معروفترین و مشهورترین برندهای تولید کننده مشعل دیگ بخار عبارتند از:

 • ایران رادیاتور
 • گرم ایران
 • پارس
 • اتمسفر

 

آیا خرید مشعل دیگ بخار ضروری است؟

بله، خرید یک مشعل دیگ بخار ضروری است چرا که مشعل‌های دیگ بخار نقش مهمی در ارائه گرما و تولید بخار به منظور تأمین انرژی برای فرآیندهای گرمایشی و صنعتی دارند. این مشعل‌ها معمولا از سوخت‌های مانند گاز، نفت، گازوئیل و سایر سوخت‌ها برای تولید حرارت و بخار استفاده می‌کنند. با خرید مشعل دیگ بخار مناسب، شما می‌توانید به بهتر شدن کارایی و فرآیندهای گرمایشی و تولید بخار خود کمک کنید. به علاوه، استفاده از یک مشعل دیگ بخار با کیفیت و مطابق با نیازهای شما، می‌تواند به کاهش مصرف سوخت، بهینه‌سازی عملکرد دستگاه گرمایشی و کاهش هزینه‌های انرژی منجر شود.

 

نتیجه گیری

در یک دیگ بخار، مشعل یکی از اجزای مهم است که برای ایجاد حرارت مورد نیاز برای تولید بخار استفاده می‌شود. مشعل دارای یک فنجان لوله ایجاد شعله و سوزاندن سوخت (مانند گاز یا نفت) می‌باشد. بخش‌های دیگ بخار شامل بدنه دیگ (که حاوی آب و بخار است)، دمنده یا دودکش (برای انتقال دودها به بیرون)، سیستم کنترل (برای کنترل دما و فشار) و لوله‌ها برای انتقال بخار به سایر بخش‌های سیستم گرمایشی می‌باشند. این اجزا با یکدیگر تعامل کرده و برای تولید گرمای مورد نیاز در سیستم گرمایشی استفاده می‌شوند. ما در این مقاله مشعل دیگ بخار و لیست خرید و قیمت مشعل دیگ بخار و مفاهیمی دیگر را بررسی نمودیم‌. از این که ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید سپاسگزاریم.

امتیاز دهید